COVID-19 informace

"Svět bude v budoucnosti ohrožen virem". Joshua Lederberg (nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství), 1956

5. Feb, 2022

VAERS

V různých vyjádřeních a debatách je zmiňována instituce VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System).
Systém hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS), který byl založen v roce 1990, je národní systém včasného varování pro detekci možných bezpečnostních problémů u vakcín licencovaných v USA. VAERS je spoluřízen Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). VAERS přijímá a analyzuje zprávy o nežádoucích účincích (možných vedlejších účincích) poté, co osoba dostala očkování.
Na webových stránkách VAERS se mimo jiné píše:
Poskytovatelé zdravotní péče, výrobci vakcín a veřejnost mohou do systému zasílat zprávy. I když je to velmi důležité při sledování bezpečnosti vakcíny, zprávy VAERS samy o sobě nelze použít k určení, zda vakcína způsobila nebo přispěla k nežádoucím účinkům nebo onemocnění. Zprávy mohou obsahovat informace, které jsou neúplné, nepřesné, náhodné nebo neověřitelné. Zprávy pro VAERS jsou z velké části dobrovolné, což znamená, že podléhají zkreslení. To vytváří specifická omezení toho, jak mohou být data vědecky použita. Data ze zpráv VAERS by měla být vždy interpretována s ohledem na tato omezení.
Silné stránky VAERS spočívají v tom, že je svým rozsahem vnitrostátní a může rychle poskytnout včasné varování před bezpečnostním problémem s vakcínou. Jako součást multisystémového přístupu CDC a FDA k monitorování bezpečnosti vakcín po udělení licence je VAERS navržen tak, aby rychle detekoval neobvyklé nebo neočekávané vzorce nežádoucích účinků, známé také jako "bezpečnostní signály". Pokud je ve VAERS nalezen bezpečnostní signál, mohou být provedeny další studie v bezpečnostních systémech, jako je CDC Vaccine Safety Datalink (VSD) nebo projekt Clinical Immunization Safety Assessment (CISA). Tyto systémy nemají stejná vědecká omezení jako VAERS a mohou lépe posoudit zdravotní rizika a možné souvislosti mezi nežádoucími účinky a vakcínou.
Klíčové aspekty a omezení dat VAERS:
  • Poskytovatelé vakcín se vyzývají, aby hlásili jakýkoli klinicky významný zdravotní problém po očkování VAERS, bez ohledu na to, zda se domnívají, že vakcína byla příčinou.
  • Zprávy mohou obsahovat neúplné, nepřesné, náhodné a neověřené informace.
  • Samotný počet zpráv nelze interpretovat ani použít k vyvození závěrů o existenci, závažnosti, četnosti nebo míře problémů spojených s očkováním.
  • Údaje VAERS jsou omezeny na hlášení nežádoucích účinků vakcín obdržená mezi rokem 1990 a nejnovějším datem, pro které jsou údaje k dispozici.
  • Údaje VAERS nepředstavují všechny známé informace o bezpečnosti vakcíny a měly by být interpretovány v kontextu jiných vědeckých informací.
Údaje VAERS dostupné veřejnosti zahrnují pouze počáteční údaje zprávy pro VAERS. Aktualizované údaje, které obsahují údaje z lékařských záznamů a opravy hlášené během sledování, používá vláda pro analýzu. Z mnoha důvodů, včetně konzistentnosti údajů, však tyto pozměněné údaje nejsou veřejnosti k dispozici.